ZAVOD ENERGETSKA AGENCIJA ZA SAVINJSKO, ŠALEŠKO IN KOROŠKO

Za nami je serija petih webinarjev, ki smo jih uspešno izpeljali v mesecu novembru in decembru.

Ker verjamemo, da boste tako prezentacije kot tudi poglobljena gradiva s pridom uporabljali pri vašem nadaljnjem delu, vas vabimo, da si jih ogledate na spodnjih povezavah.

WEBINAR 1: 

Dne 3. 11. 2020 (med 10.00 in 12.00 uro) je bil preko orodja Zoom izveden Webinar 1: Upravljanje z energijo v javnem sektorju

  • Izvajanje Uredbe o upravljanju z energijo v javnem sektorju (Tina Žumer, Ministrstvo za infrastrukturo RS)
  • Državna aplikacija izvajanja energetskega knjigovodstva (Tina Žumer, Ministrstvo za infrastrukturo RS)
  • Informiranje uporabnikov, specifične rešitve in primeri dobrih praks (Jože Pustoslemšek, LEAD)
  • Izkušnje dosedanjega upravljanja z energijo in usmeritve za naprej (dr. Vlasta Krmelj, ENERGAP)

V okviru webinarja je bil predstavljen sistem upravljanja z energijo v javnem sektorju, obveznosti zavezancev in sistem poročanja z uporabo vzpostavljene državne aplikacije. Pozornost smo namenili predstavitvi izkušenj dosedanjega upravljanja z energijo, predstavitvi praks in usmeritvam za naprej.

WEBINAR 2:

Dne 10. 11. 2020 (med 10.00 in 12.00 uro) je bil preko orodja Zoom izveden Webinar 2: Tema - Financiranje

  • Celovit pristop k energetski sanaciji (Rajko Leban, GOLEA)
  • Finančni in drugi inštrumenti (Rajko Leban, GOLEA)
  • Kombinacija finančnih virov (Rajko Leban, GOLEA)
  • Energetsko pogodbeništvo (ESCO) (Rajko Leban, GOLEA)
  • Praktični primeri ELENA (Boštjan Krajnc, Zavod KSSENA)

Na predavanju so bile predstavljene možnosti pridobitve nepovratnih sredstev, možnosti kombinacije virov sredstev, novi finančni instrumenti, tehnična pomoč ELENA ter praktični primeri.

WEBINAR 3:

Dne 17. 11. 2020 (med 10.00 in 12.00 uro) je bil preko orodja Zoom izveden Webinar 3: Tema – Energetski pregledi in monitoring

  • Energetski pregled: zakonske osnove, metodologija, rezultati, primeri (Staš Kos, LEAG)
  • Analitični del: raba energije in vplivni faktorji stavbe (mikroklimatske razmere, namembnost, porabniki, primeri) (Staš Kos, LEAG)
  • Ukrepi za povečanje energetske učinkovitosti stavb in izrabo OVE - Cilji, možni ukrepi, posebni primeri (SNES, Spomeniško zaščitene stavbe), primeri (Staš Kos, LEAG)
  • Tehnični stavbni sistemi, minimalne zahteve energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije na stavbi (doc. dr. Janez Petek LEA SPODNJE PODRAVJE) 

Delavnica se je osredotočila na metodologijo izvedbe energetskega pregleda. Predstavljene so bile osnovne vrste energetskih pregledov in zakonske zahteve, vsebina energetskega pregleda in kaj vključuje, kaj analizira in kaj so rezultati pregleda. Udeleženci webinarja so spoznali najpomembnejše vplivne faktorje na rabo energije objekta, se seznanili z ukrepi, ki se jih lahko izvede za izboljšanje energetskega stanja objekta torej ukrepe za učinkovitejšo rabo energije in pa za izrabo obnovljivih virov energije. Delavnica je bila orientirana predvsem na zahteve javnih stavb.

WEBINAR 4:

Dne 24. 11. 2020 (med 10.00 in 12.00 uro) je bil preko orodja Zoom izveden Webinar 4: Tema – Javna naročila.

  • Zakonodajni okvirji 
  • Zeleno javno naročanje s predstavitvijo primerov iz prakse (dr. Petra Ferk, Katja Hodošček, Dejan Podhraški, Inštitut za javno-zasebno partnerstvo)
  • Potrebna investicijska (tehnična…) dokumentacija in postopki (dr. Vlasta Krmelj, ENERGAP)

V okviru webinarja je bil predstavljen pravni okvir javnega naročanja, pozornost so predavatelji namenili zelenem javnem naročanju v okviru katerega so bile predstavljeni primeri iz prakse s poudarkom na ustreznem načrtovanju meril in kriterijev, upoštevanju stroškov skozi celotno življenjsko dobo, izogibanju morebitnih pasti itd. Predstavljeni so bili koraki izvedbe postopka javnega naročaja in potrebna investicijska (tehnična) dokumentacija.

WEBINAR 5:

Dne 1. 12. 2020 (med 10.00 in 12.00 uro) je bil preko orodja Zoom izveden Webinar 5: Tema Obnovljivi viri energije.

  • Predstavitev virov in potencialov (postopki, administracija), možnosti izkoriščanja OVE (fotovoltaika, vetrna energija, hidroelektrarne) in OVE v javnih stavbah (primeri/Izračuni) (Nejc Jurko in Niko Natek, Zavod KSSENA)
  • Delovanje toplotnih črpalk, možnosti za povečanje energetske in stroškovne učinkovitosti, sezonski hranilniki toplote (Staš Kos, LEAG) 
  • Uporaba biomase: tehnologije, vplivi, subvencije, administrativni postopki (doc. dr. Janez Petek, LEA SPODNJE PODRAVJE) 
  • Pridobitev subvencije za obnovljive vire energije (Eko sklad) in primeri izrabe obnovljivih virov energije v javnih stavbah (Silvija Kovič, Eko sklad)

Na webinarju so bili predstavljeni viri, potenciali in možnosti izkoriščanja obnovljivih virov energije. Podani so bili primeri in izračuni v javnih stavbah. Udeležence webinarja smo želeli seznaniti s postopki in možnostmi pridobitve subvencije za obnovljive vire energije (Eko Sklad), vendar so sodelovanje s strani Eko sklada zaradi bolezni odpovedali.