V četrtek, 26. 11. 2020, je potekal virtualni študijski obisk na temo razvojnih potencialov za razogljičenje Savinjsko-šaleške premogovne regije v tranziciji. Dogodek se je osredotočal na predstavitev možnosti za čistejšo uporabo premoga in tehnologij za izboljšanje vzdržnosti ogljikovega cikla v kontekstu izvajanja energetskega prehoda in ukrepov za razogljičenje energetske oskrbe. V tem oziru so bili predstavljeni načrti in strateške usmeritve najpomembnejših energetskih družb iz SAŠA regije prav tako pa se je obravnavalo razvojne možnost na drugih področjih, ki so skladne in vzajemne s trajnostnim razvojem energetike (razvoj kadrov, razvoj inovativnih izdelkov in storitev ter podpora podjetništva, turizem z obnovo in ohranjanjem kulturne in naravne dediščine).
Dogodek je bil organiziran v sklopu projekta DeCarb (Podpora prehoda na čistejšo energijo v premogovnih regijah EU) s strani energetske agencije KSSENA in izveden z aktivnim sodelovanjem ključnih regionalnih deležnikov, ki so prispevali tako v sklopu oblikovanja dogodka in priprave vsebin kot tudi pri sami izvedbi predstavitev. Na dogodku so sodelovali predstavniki sledečih organizacij:
- Holding Slovenske elektrarne
- Termoelektrarna Šoštanj
- Premogovnik Velenje
- Fakulteta za Energetiko, Univerza v Mariboru
- Razvojna agencija Savinjsko-šaleške regije
- Mestna občina Velenje
- SAŠA inkubator
Projekt DeCarb je mednarodni projekt, sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj preko nadnacionalnega programa Interreg Europe, katerega cilj je spodbuditi izmenjavo izkušenj in prenos znanja med regijami, ki so že uspele v preobrazbi v t. i. zelene energije, in tistimi, ki iščejo nasvete, kako razogljičiti svojo energetsko industrijo. Projekt združuje 9 partnerskih organizacij iz Nemčije, Danske, Poljske, Španije, Madžarske, Bolgarije, Romunije, Grčije in Slovenije. Prizadeva si za povečanje zmogljivosti javnih uprav za učinkovito podpiranje novih usmeritev rasti in spodbujanje energetske varnosti, sprostitev in olajšanje naložb v prekvalifikacijo za energetsko infrastrukturo in prenovo namenskih območij, poleg tega pa si prizadeva za večjo ozaveščenost in doseganje soglasja med energetskim sektorjem in državljani, katerih glavni cilj je skupno podpreti ukrepe za prehod na čisto energijo.
Več informacij o projektu najdete na spletni strani https://www.interregeurope.eu/decarb/.