ZAVOD ENERGETSKA AGENCIJA ZA SAVINJSKO, ŠALEŠKO IN KOROŠKO

Po odločitvi Evropskega Parlamenta o priznavanju Poročila o malih modularnih reaktorjih, z dne 6/12/2024 in njegovi odločitvi o priznavanju potencialne vloge malih modularnih reaktorjev (SMR) kot obetavne tehnologije za spodbujanje energetskega prehoda v Evropi in doseganja pomembnih ciljev podnebno nevtralne Evrope do leta 2050 ter podpisu izjave Declaration on EU SMR 2030 in sklepu Evropske Komisije, da glede zadeve ostaja nevtralna in prav tako prizna potencialno vlogo novodobnih SMR tehnologij za doseganje evropskih podnebnih ciljev, je slednja v začetku leta 2024, skupaj s pomembnimi evropskimi nuklearnimi deležniki, ustanovila Evropsko Industrijsko SMR zavezništvo, katerega član je z 29/5/2024 postal tudi Zavod Energetska Agencija KSSENA. Članstvo, je 277 novopečenih članov potrdilo s podpisom izjave o članstvu in sodelovanju na ustanovni skupščini Evropskega Industrijskega SMR zavezništva ki je ob koncu meseca maja potekala v Bruslju. Zavezništvu se je z visokim interesom uresničevanja tehnološko-razvojnih, industrijskih in komunikacijskih ciljev, pridružila večina držav članic in med njimi tudi 8 slovenskih članov: Gen Energija, Institut "Jožef Stefan", Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, Zavod Energetska Agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško, Instrumentation Technologies d.o.o., Elektroinstitut Milana Vidmarja ter Consensus d.o.o. Predstavniki Evropske komisije so članom na prvi generalni ustanovni skupščini zavezništva posredovali jasno sporočilo o pomenu učinkovitega razvoja in predstavitev SMR tehnologij ter njihovega pospešenega praktičnega uvajanja. Na dvodnevnem dogodku so sporočila o pomenu jedrske energije in malih modularnih reaktorjev za prihodnjo zanesljivo oskrbo EU z nizkoogljično energijo podali kar trije evropski komisarji, in sicer za energijo (Kadri Simson); za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mladino (Iliana Ivanova); ter za notranji trg (Thierry Breton).

Evropsko industrijsko SMR zavezništvo bo delovalo v obliki projektnih in tehničnih delovnih skupin. Projektne delovne skupine bodo osredotočene na konkretne razvojne, demonstracijske in aplikativne SMR projekte. Člani bodo lahko do konca junija samostojno ali v konzorcijih posredovali podrobnejše predloge svojih projektov, za katere se bodo v okviru zavezništva potegovali tudi za finančno podporo. K uspešnosti pridobitve evropskega financiranja bo prispevalo predvsem izkazovanje dodane vrednosti projektov za evropsko gospodarstvo. Med kriteriji bodo ustvarjanje delovnih mest, ekonomska rast, krepitev strateške energetske neodvisnosti EU, intelektualna lastnina in utrjevanje evropske jedrske dobavne verige ter zagotavljanje odprtega pretoka znanja in izkušenj znotraj EU.

Ustanovne skupščine zavezništva v Bruslju so se udeležili trije predstavniki slovenskih članov in sicer; Mihael Boštjan Končar s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, Matevž Šilc iz Zavoda KSSENA in Mojca Drevenšek iz komunikacijske svetovalnice Consensus, ter se pogovarjali tudi o možnosti ustanovitve konzorcija slovenskih članov in evropskih kolegov zavezništva. Aktivnosti slovenskega konzorcija so predvidene že v okviru septembrske mednarodne konference Jedrska energija za novo Evropo, ki jo letos pod naslovom "Nuclear Rersearch: Securing a Predictable Future", organizira Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije. Dogodek bo potekal med 9. in 12. septembrom v Portorožu.

 Z leve proti desni (Matevž Šilc - KSSENA, Moja Drevenšek - Consensus d.o.o. in Mihael Boštjan Končar - Fakulteta za Strojništvo Univerze v Ljubljani)